TUF Gaming LC III 360 ARGB
The TUF Gaming LC III 360 ARGB sports a stylish pump top with Aura ARGB lighting, empowering you to showcase your own signature style. An efficient pump and pre-installed & integrated ARGB fans also effectively handle system thermals for stable gaming performance.
- Anti-vibration Rubber
- 6 Year-Warranty
- Sleek Pump Top
- Pre-Installed, Integrated ARGB Fans
- Durable Tubing
- EFFECTIVE PERFORMANCE PUMP & PRE-APPLIED THERMAL PASTE
Efficient Pump and Pre-Applied Thermal Paste
The TUF Gaming LC III 360 ARGB is equipped with an efficient pump and pre-applied thermal paste to ensure that your CPU maintains optimal operating temperatures even under heavy workloads.
Sleek Pump Top
The TUF Gaming LC III 360 ARGB adds vibrant color and style to your build. The TUF Gaming logo on the water block glows with customizable Aura ARGB lighting, empowering you to create a unique look for your system.
Pre-Installed, Integrated Fans
Pre-installed ARGB fans on the TUF Gaming LC III 360 ARGB streamline the installation process.
The cable features two connectors - one for signals and power, and the other for ARGB lighting - which simplifies cable management. Users get a clean aesthetic, plus strong and stable airflow that enhances the cooling capabilities of your system.
2600 ± 10? RPMFan Speed
3.82 mmH2OAir Pressure
90.78 CMFAirflow
37.4 dB(A)Noise
Anti-vibration Rubber
The fans are equipped with Anti-vibration Rubber at each of their four corners, effectively reducing resonance noise.
Braided Fan & ARGB Header Cable | BRAIDED FAN & ARGB HEADER CABLE
The braided cables for the pump headers are more flexible than previous designs, making cable management more convenient.
Compatibility | Extensive Compatibility
The TUF Gaming LC III 360 ARGB is compatible with a wide range of Intel® and AMD motherboard platforms, giving you ample processor and build flexibility.
CPU SOCKET SUPPORT | Intel
LGA 1851, 1700, 1200
AMD
AM5, AM4
- Higher airflow and static pressure provide a comprehensive performance uplift versus TUF Gaming LC II Series
- Pre-installed integrated fans simplify installation, with a single cable supporting all power and lighting
- The pump has been upgraded to a three-phase, six-slot, four-pole design, delivering up to twice the lifespan and improving efficiency by up to 30%, while also reducing noise
- Styled to complement TUF Gaming motherboards at the center stage of your build
- Reinforced, sleeved 400mm tubing for enhanced durability and chassis compatibility
- Support for Intel LGA 1851, 1700, 1200, and AMD AM5 and AM4 sockets
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | LGA-1200 |
| Compatible AMD Socket | AM4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pulse-width Modulation (PWM) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Fan Depth | 1.05" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 14.17" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Radiator Width | 4.72" |
| Radiator Height | 15.63" |
| Water Block Depth | 2.64" |
| Water Block Width | 3.03" |
| Water Block Height | 3.19" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Maximum Air Pressure | 3.82mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2600 rpm |
| Fan Speed (Min) | 650 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 90.78 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 37.4 dB(A) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |

















