Cool Confidence
Maximized airflow
- Four 140 x 28 mm ARGB fans for exceptional airflow
Detachable top panel
- Easy and faster 360 mm AIO cooler installation and cabling
Interchangeable side panels
- Your choice of tempered glass or mesh
Hidden-connector motherboard support
- Supports micro ATX motherboard to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- The mid-tower structure offers a better airflow and ample space to store hardware
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.02" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.50" |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Number of Fans Installed | 4 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 11 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
TUF Gaming GT302 ARGB
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























