- Experience stunning visuals with the exceptionally large 17.3" diagonal display, offering 1920 x 1080 resolution for crystal-clear image quality
- 14.50 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking, allowing seamless transitions between tasks
- The NVIDIA GeForce RTX 2050 4 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 7435HS |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 2050 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 17.3" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 47.34% Adobe |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Gaming A17 FA706NFR-RH71 Gaming Notebook |
TUF Gaming A17 FA706 FA706NFR-RH71 17.3" Gaming Notebook - Full HD - AMD Ryzen 7 7435HS - 8 GB - 512 GB SSD - Graphite Black - AMD Chip - 1920 x 1080 - Windows 11 Home - NVIDIA GeForce RTX 2050 with 4 GB - In-plane Switching (IPS) Technology - 14.50 Hours Battery Run Time - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















