OUTLAST THE COMPETITION
Geared for serious gaming and rocking a slick new style, TUF Gaming A15 is a feature-packed Windows 11 gaming laptop with the power to carry you to victory. The new GeForce RTX 3070 GPU delivers fluid gameplay on up to a 240Hz display with 100% sRGB, while the potent AMD Ryzen 7 CPU is bolstered by improved cooling that amps CPU performance and keeps acoustics stealthy. A long-lasting 90Wh battery coupled with TUF's military-grade durability keeps you on your best game anywhere.
- READY FOR ANYTHING
- - Jump right into the action with Windows 11, an AMD Ryzen 5 7535HS processor, and NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU (up to 70W TGP with Dynamic Boost).
- SWIFT MEMORY AND STORAGE
- - Multitask faster with 8GB of DDR5-5600MHz memory and speed up loading times with 512GB of PCIe 4.0.
- NEVER MISS A MOMENT
- - Keep up with the pros thanks to the fast FHD 144Hz display. Adaptive-Sync technology reduces lag, minimizes stuttering, and eliminates visual tearing for ultra-smooth and lifelike gameplay.
- BLOW AWAY THE COMPETITION
- - The TUF is equipped to handle its high-power CPU with a pair of 84-blade Arc Flow Fans which improves cooling performance without extra noise.
- MILITARY GRADE TOUGHNESS
- - In order to earn the TUF Gaming name, these laptops must successfully survive a rigorous battery of MIL-STD-810H tests. Test devices are exposed to drops, vibration, humidity, and extreme temperatures to ensure reliability.
- XBOX GAME PASS ULTIMATE
- - Get a free 90-day pass and gain access to over 100 high-quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 7535HS |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.55 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 2050 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 24 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 47.34% Adobe |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































