- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 7535HS |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.55 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 180 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Metal |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















