The Level 10 M gaming headset is the next iteration of the Thermaltake collaboration with BMW DesignworksUSA, maintaining the tradition of iconic design found in the products before it. Employing elements of open spaced architecture and geometric modularity, the Level 10 M headset is a beautiful merger of form and function: designed to meet the stringent demands gamers' have in a headset, without looking out of place for everyday use. The headset comes with a set of PC gaming cables as well as mobile headset cable.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Features Mini USB connector for secure, high-speed connectivity with minimal interruptions
- Features Gold Plated connector that provides reliable connectivity for home stereo equipment and audio systems
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 10 Hz22 kHz for accurate sound reproduction
- Lockable Headband feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 100 dB |
| Driver Type | Neodymium |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 22 kHz |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Diamond Black |
| Material | Aluminum |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Connector Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









