TSI Touch's Infrared (IR) solution for Samsung®'s 98" Q-series monitors allows for a highly accurate touchscreen experience. Through the use of Infrared technology, virtually any input can be detected (pen/ stylus, user's fingers, palms, gloved fingers).
Our all-metal bezel construction, combined with high strength glass, adds considerable protection to the display, while also keeping your content crisp and bright.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TSItouch |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Touch Response Time | 8 ms |
| Number of Touch Points | 12-point |
| Display Type Supported | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Screen Size Supported | 98" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 360 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Consumption | 462 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Orientation | Portrait |
| General Features | |
|---|---|
| Sensor Type | Infrared (IrDA) |
| Manufacturer | TSItouch |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

