- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 110 lb
- Supports 65" displays
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
- Wood Stud application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 50" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 110 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.