Features | USB-C Docking Station Turns Your Laptop into a Multi-Function Workstation
This USB-C dock with PD charging expands the potential of your MacBook Pro, Windows laptop, Chromebook, smartphone or PC's USB-C or Thunderbolt 3/4/5 port. With the U442-DOCK8G-GG2, you can transmit 8K video or 4K video with digital audio to multiple displays, add a thumb drive and other USB peripherals, connect to a wired Gigabit Ethernet network, and power and charge your host device, all at the same time. It's recommended for work-from-anywhere pros who need more screens, fast data speeds and reliable wired networking in a travel-friendly design.
Supports USB-C DisplayPort Alternate Mode for Converting Audio/Video Signals
By connecting the built-in USB-C cable to a source device that supports USB DisplayPort (DP) Alt Mode 1.4 and DSC (Display Stream Compression), you can output 4K/60 Hz video to a USB-C display and 4K/30 Hz video to two HDMI displays simultaneously. This lets you multitask, view multiple Word or Excel documents side by side and enhance other creative tasks using multiple hi-res displays. All three video ports support 4:4:4 chroma subsampling, 36-bit Deep Color and HDCP 2.3. When used alone, the USB-C port supports 8K/30 Hz or 4K/144 Hz for streaming video or editing media files.
USB Ports Connect Keyboards, Thumb Drives and Other Peripherals
Two USB-A hub ports accept USB peripherals, such as flash drives, mice, keyboards and printers. One supports fast USB 3.2 Gen 1 data transfer rates up to 5 Gbps and is backward compatible with earlier USB generations. The other port supports USB 2.0 speeds up to 480 Mbps. The USB-C port also supports USB 3.2 Gen 1 speeds when not being used to transmit video.
PD Charging Port Charges the Connected Host Device
The USB-C port supports Power Delivery (PD) 3.0 charging of the connected PD charging-compliant device. Connect the device's AC wall charger to the USB-C PD port, which supports power input up to 20V 5A (100W). Fast Role Swap functionality ensures the host will not get disconnected when removing it from the power source.
Accesses a Wired Gigabit Ethernet Network
The RJ45 port offers access to a Gigabit Ethernet network when Wi-Fi is unavailable or when a wired connection offers faster speeds or more stable performance. Connect using a Cat6 24 AWG Ethernet cable (sold separately), and enjoy true 1 Gbps speeds for fast data transfers.
Allows External Memory Access
The memory card slots support Micro SD and SD/MMC cards for transferring data to and from your connected computer, laptop or tablet. Both card slots can be used at the same time.
Ready to Use Right from the Package
The plug-and-play USB-C dock is specifically designed for use with MacBook Pros, Windows laptops, Chromebooks and other devices equipped with a USB-C or Thunderbolt 3/4/5 port. It requires no extra software to be downloaded or installed and no external power. It is lightweight and fits easily into a backpack or laptop bag for multiport convenience wherever you're working today.
- Support 8K video via USB-C and dual 4K video via HDMI for multi-monitor setups
- Power Delivery port supports 20V 5A (100W) power output for charging host device
- USB-A hub ports allow connection of flash drives, keyboard/mice and other peripherals
- RJ45 port connects you to a wired Gigabit Ethernet network when Wi-Fi is unavailable
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- 3-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 120Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Power Source Type | USB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Type-A Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | MultiMediaCard (MMC) |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Brand Compatibility | Apple |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 8 |
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.72" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |

