Features | USB-C Docking Station Turns Your Laptop into a Multi-Display Workstation
This professional workspace dock provides an all-in-one solution for expanding the functionality of your laptop with 4K HDMI and 8K DisplayPort video ports, Gigabit Ethernet, USB-A and USB-C hub ports, SD and Micro SD card slots and 100W PD charging. With the U442-DOCK7D-2, you can transmit 4K video to three displays at the same time when it's connected to a PC or laptop that supports DisplayPort 1.4 Alt Mode and DSC (Windows) or SST (macOS).
Extends 4K Video to 3 Displays Simultaneously
One DisplayPort supports single-display 8K at 30 Hz and 4K at 144 Hz. Two HDMI ports each support single-display 4K at 60 Hz. All three video ports also support HDR, 36-bit Deep Color and 4:4:4 chroma subsampling. For advanced digital signage, video presentations or workplace productivity, you can display 4K video on up to three 4K displays at the same time.
USB 3.2 Gen 1 and Gen 2 Ports Connect Keyboards, Thumb Drives and Other Peripherals
The U442-DOCK7D-2 features four USB ports for adding hard drives, mice, keyboards, printers, webcams and other USB peripherals to your laptop or PC. A USB-C port and two USB-A ports support USB 3.2 Gen 2 data transfer speeds up to 10 Gbps, ideal for transferring data between hard drives. The remaining USB-A port supports USB 3.2 Gen 1 speeds up to 5 Gbps. All four ports are backward compatible with older USB devices.
PD Charging Port Charges the Connected Notebook or Laptop
The USB-C Power Delivery (PD) port supports power output up to 85W, which is more than sufficient for charging and powering the connected host device, such as a MacBook Pro, Windows laptop or Chromebook. Just connect the host's wall charger to both the USB-C PD port and an AC outlet.
Accesses a Wired Gigabit Ethernet Network
The RJ45 port offers access to a Gigabit Ethernet network when Wi-Fi is unavailable or when a wired connection offers faster speeds. Connect using a compatible Cat6 Ethernet cable (sold separately), and enjoy true 1 Gb Ethernet speeds for fast data transfers.
Connects Speakers, Microphone and Other Audio Equipment
The 3.5 mm mini stereo jack is convenient for connecting speakers, headphones or a microphone to your workstation. You can listen to music or record the latest episode of your podcast.
Allows External Memory Access
The memory card slots support microSD and SD/MMC cards for transferring data to and from your connected computer, laptop or tablet. You can access both slots at the same time.
Anti-Theft Lock Protects the USB-C Docking Station When You Aren't Around
Connect a user-supplied computer/laptop security cable lock (not included) to this Kensington security slot (K-Slot) to protect your host device against theft.
Ready to Use Right Out of the Package
The plug-and-play USB-C dock is specifically designed for use with Windows laptops and other devices equipped with a USB-C or Thunderbolt 3/4/5 port. It requires no extra software to be downloaded or installed. Its sleek, portable design enhances desktop space by allowing the connected host laptop to be placed directly on top of the dock.
- Extends your Windows desktop across up to 3 monitors (2x HDMI + 1x DisplayPort)
- Supports 8K @ 30 Hz DisplayPort and 4K @ 60 Hz HDMI video with HDR and HDCP 2.3
- USB-C and USB-A ports allow connection of hard drives and other USB peripherals
- Supports up to 85W power output for charging your laptop without a heavy power brick
- Connects you to a wired Gigabit Ethernet network with Wi-Fi is weak or unavailable
- 3-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 144Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Power Source Type | USB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | MultiMediaCard (MMC) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Security | |
|---|---|
| Security Slot Type | Kensington Security Slot |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Brand Compatibility | Apple |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 12 |
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 1.15 ft |

