Charges Up to 4 Devices at Once, Including Powerful New Laptops
This compact USB-C charging hub keeps your laptop and other devices powered and charged quickly and safely. It delivers up to 145W of total charging output, making it ideal for family household or business use, traveling or managing a multi-device workspace, such as a restaurant or retail space. With single-port charging up to 140W, the U280-W04-145C4G is powerful enough for the latest MacBook Pro, high-end gaming/design laptops and other devices that support USB-C Power Delivery (PD) 3.1.
GaN Technology Ensures High-Wattage Capacity in a Low-Temperature Package
Designed using advanced Gallium Nitride (GaN) technology, the U280-W04-145C4G runs cooler, charges faster and takes up less space than most silicon-based chargers. Over-temperature, over-current and short circuit protections help keep your devices safe. Despite its small size, the charger won't get hot during charging.
Smart Charging Is Efficient Charging
The Dynamic Power Allocation feature automatically adjusts output across all four USB-C ports so that power is distributed to the connected devices that need it most. The U280-W04-145C4G can deliver up to 140W (28V 5A) to a single device or all four ports simultaneously. It can charge three devices simultaneously at a combined 145W.
Designed to Work with All Your Devices
This USB-C charging station is universally compatible with a wide range of devices, including MacBooks and other laptops, iPads and other tablets, Android and Apple smartphones, Kindles and other e-readers and handheld gaming consoles. The sleek black finish and minimalist design make the U280-W04-145C4G and its charging stand a stylish addition to your desk, nightstand, office, kiosk or travel bag without sacrificing performance.
- 145W total output for charging laptops, smartphones and other high-power devices
- USB-C PD 3.1 ports can deliver up to 140W to a single device, such as a MacBook Pro
- GaN (Gallium Nitride) technology confirms faster, cooler and more efficient charging
- Automatically adjusts output to ensure each device gets the fastest charge possible
- Includes international plug adapters for use in North America, Europe, UK and Australia
- 2-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Multiple Power Tips | Yes |
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 9 V DC |
| Maximum Input Current | 2.20 A |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Output Voltage Detail | 20 V @ 1.5 A |
| Maximum Output Power | 145 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 2 x Type-C 140W |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 86°F (30°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | U280-W04-145C4G 145W AC Adapter |



















