Features | Protects Sensitive Computing Equipment and USB Peripherals in Medical Environments
The U234-000-UGI makes it easier to integrate non-medical USB devices into ME (Medical Environment) systems by creating a 6kV DC isolation barrier between the host and peripheral to reduce risk from electrical surges and EMI (electromagnetic interference)/RFI (radio frequency interference) line noise. The isolator can protect critical equipment with 6,000V isolation for up to one minute. The IP40 housing protects against solid substances of one millimeter or more.
Complies with IEC 60601-1 Standards for Use in Patient Care Vicinities
The U234-000-UGI complies with IEC 60601-1 and EMC/IEC 60601-1-2 safety standards for a network connection between a medical device and an Ethernet network or non-medical device (PC or laptop). Because it meets IEC 60601-1 standards, this medical isolator can be used in patient care vicinities. It is 2MOPP certified to provide a redundant layer of electric protection. It is also UL/cUL recognized (E531095) and it meets CAN/CSA-C22.2 No. 60601-1 safety standards.
Plug-and-Play for Immediate Use
Just connect the included USB cable's USB-B plug to the isolator's "Upstream" port, then the cable's USB-A plug to the host device. Connect the desired USB peripheral to isolator's "Downstream" USB-A port with a user-supplied cable. A blue LED will illuminate to indicate a connection has been established and the device can be used. The self-powered U234-000-UGI can provide an isolated 5V DC @ 250mA current output.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The U234-000-UGI is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
- Integrates non-medical USB devices into ME systems by reducing risk of surges and line noise
- Adds 6kV DC isolation barrier and 2MOPP protection path between host and peripheral
- Meets vigorous IEC 60601-1 2MOPP standards for use in patient care vicinities
- Self-powered hub is plug-and-play and requires no external power supply
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Spike Voltage | 6 kV DC |
| Dataline Protection | USB |
| Receptacles | 1 x USB Type A |
| Plug/Connector Type | USB B |
| Input Voltage | 6 V DC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 3 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -13°F (-25°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP40 |



















