USB-C Cables Connect Devices for Charging or Transferring Data
This two-pack of USB-C charging cables (M/M) is compatible with any device with a USB-C port, including smartphones, tablets, handheld game consoles, e-readers, and laptops that accept 60W Power Delivery (PD) charging. Compatible devices include the MacBook Pro/Air, Chromebook, Windows laptop, Apple iPad Pro, iPad mini 6, iPhone 17, Samsung Galaxy S25, Google Pixel, Nintendo Switch 2 and Steam Deck.
Tested to Ensure Fast Charging and Reliable Data Transfer
The PD charging cable provides power output up to 20V 3A (60W) for fast-charging, syncing and powering the latest smartphones and tablets. It also supports USB 2.0 data transfer rates up to 480 Mbps. The USB Type-C to USB Type-C cable is backward compatible with previous USB generations, allowing you to use it with older devices.Note: The U040-B03-C-2 cables are only intended for charging and data transfer purposes and cannot be used to transmit video.
Built for Strength and Longevity with Premium Materials
The slim cables are made of a lightweight silicone core for flexibility and tangle resistance. A sleek braided jacket provides enhanced strength. The cables have been extensively tested with over 10,000 insertion/extraction cycles, 4,000 bend cycles and 500 flex cycles without performance loss.
USB-IF Certification Ensures Rigorous Testing and Top-of-the-Line Performance
The USB-C charge cables meet the high standards of USB-IF (USB Implementers Forum, Inc.), a non-profit organization consisting of companies that developed the USB specification. Receiving USB-IF certification means the U040-B03-C-2 meets the industry's highest environmental, mechanical and electrical standards. The cables operate with your USB-C devices with top efficiency and safety.
- Certified by USB-IF to ensure highest-grade construction and performance
- Supports USB 2.0 speeds up to 480 Mbps for syncing devices and transferring data
- Power Delivery cable provides 20V 3A (60W) for fast-charging large-capacity devices
- Slim silicon cable is covered by durable braiding and is tangle resistant and lightweight
- Works with all USB-C devices including iPhone 17, iPad mini 6 and Samsung Galaxy S25
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Delivery | 60 W |
| Limited Power Rating | 3 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Outer Diameter | 0.11" |
| General Features | |
|---|---|
| Cell Phone/Tablet/Smart Watch | Galaxy S25 |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Brand Compatibility | Nintendo |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | USB-C |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector Color | White |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Jacket Type | VW-1 |
| Jacket Color | White |
| American Wire Gauge | 25/32 |









