Features | 7-Outlet Surge Protector Safeguards Your Sensitive Electronics
Ideal for your home, office or retail workstation, this Protect It!® surge protector features a surge protection rating of 900 joules to defend your valuable electronic components against power surges and spikes. Because residential power outlets have three wires-hot line (H), neutral (N) and ground (G)-the TLP710BTEL protects all three, covering the two protection modes: full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G).
NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
Plug your computer, printer, router, desk lamp or other home/office electronics into seven NEMA 5-15R outlets to protect them against dangerous surges, spikes and line noise. One outlet is placed at the end of the TLP710BTEL to allow connection of a bulky transformer without blocking adjacent outlets. Built-in RJ11 jacks (1 in/1 out) prevent surges from damaging your modem/fax/phone equipment.
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
This surge protector filters out disruptive EMI (electromagnetic interference) and RFI (radio frequency interference) line noise that can disturb your electronics and inflict hardware damage or data loss. This EMI/RFI filtering also helps your connected components perform better and last longer.
Safety Features Help Maintain Your Equipment's Well-Being
A side-mounted on/off switch allows easy one-touch control over all equipment connected to the TLP710BTEL. An integrated 15A resettable circuit breaker helps prevent equipment damage by cutting power to outlets if the protection circuit is incapacitated. A diagnostic LED lets you know that your equipment is protected. The ABS plastic housing is fire-retardant to provide extra safety and durability.
Flexible Installation Options
Place the TLP710BTEL on any flat surface in your home, office, workbench or anywhere else you need power for your equipment. Integrated rear keyhole slots accommodate wall or desktop mounting. The 10-foot (3.1-meter) power cord with NEMA 5-15P right-angle plug reaches a nearby outlet to fit easily into your workstation or home theater setup.
- 7 NEMA 5-15R outlets distribute AC power to connected home/office/work equipment
- 900 joules protect your valuable electronics against dangerous surges and spikes
- Built-in RJ11 jacks allow protection of connected telephone, fax or modem
- 10 ft. input cord with NEMA 5-15P plug connects to compatible AC wall outlet
- On/off switch with circuit breaker allows one-touch control over connected equipment
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- $50,000 Ultimate Lifetime Insurance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Dataline Protection | Telephone |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Let Through Rating | 500V |
| Surge Energy Rating | 900 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $50000 Lifetime |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Protect It! TLP710BTEL 7-Outlets Surge Suppressor/Protector |



















