Features | 6-Outlet Surge Protector Safeguards Your Sensitive Electronics
Ideal for your home, office, retail or industrial workstation, this Protect It!® surge protector features a surge suppression rating of 490 joules to defend your valuable electronic components against power surges and spikes. The unit plugs directly into a wall outlet, avoiding annoying cord clutter.
NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
Plug your computer, printer, wireless router, desk lamp, game console and other home/office electronics into six NEMA 5-15R outlets to protect them against dangerous surges, spikes and line noise.
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
This surge protector filters out disruptive EMI (electromagnetic interference) and RFI (radio frequency interference) line noise that can disturb your electronics and inflict hardware damage or data loss. This EMI/RFI filtering also helps your connected components perform better and last longer.
Includes the Latest Safety Features to Maintain Your Equipment's Well-Being
An integrated 15A circuit breaker provides overload protection for connected devices. A bright green diagnostic LED located in the middle of the unit confirms at a glance that your equipment is protected.
- 6 NEMA 5-15R outlets distribute AC power to connected home/office/work equipment
- 490 joules protect your valuable electronics against dangerous surges and spikes
- Plugs directly into the wall (no cord required) for easy installation and no cable clutter
- Bright green diagnostic LED lets you know at a glance that your equipment is protected
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- $20,000 Ultimate Lifetime Insurance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Let Through Rating | UL1449 |
| Surge Energy Rating | 490 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1875 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Direct Plug |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $20000 Lifetime |











