C20-to-C19 Power Cable for Network Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
This power extension cord features 12 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. The P036-E06 can be used to connect a server, router, network switch or blade server enclosure to a UPS system or PDU. The six-foot (1.8-meter) length helps reduce cable clutter by providing a tailor-made fit between the device and the PDU in a crowded rack enclosure.
Forms a Special Locking Connection with a P-Lock Outlet
The P-Lock C20 connector forms a secure connection with a PDU with a P-Lock outlet, including Eaton G4 and newer PDUs with C39 outlets. The P-Lock connection helps reduce costly downtime caused by accidental cable disconnections in a crowded rack or PDU space. The P036-E06 lets you replace a non-locking C19/C20 cable or upgrade an entire PDU application by pairing with an Eaton PDU or other PDU with P-Lock outlets.
- Recommended for powering servers, routers and other high-output network devices
- P-Lock C20 connector eliminates accidental cable disconnections in a crowded PDU
- Thick 12 AWG wire gauge manages high power levels required for larger equipment
- 6 ft. length allows flexibility in mounting devices within a rack while avoiding cable clutter
- PDU-style cord replaces or upgrades non-locking power cable provided by manufacturer
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| First End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C20 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C19 Female |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Gauge | 12 |
| Number of Conductors | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | 23°F (-5°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 14°F (-10°C) |













