Features | Locking C13-to-C20 Power Cable Connects Computers and Servers to a PDU
The P032-E06 power extension cord can be used to power a computer, server, monitor or drive to a UPS system or PDU commonly found in a small data center, office workstation or other lower-amp application. The six-foot (1.8-meter) length helps reduce cable clutter by providing a tailor-made fit between the device and the PDU in a crowded rack enclosure.
Forms a Special Locking Connection with a P-Lock Outlet
The P-Lock Lite C20 connector forms a secure connection with a PDU with a P-Lock outlet, including Eaton G4 and newer PDUs with C19 and C39 outlets. The P-Lock connection provides a secure connection between equipment and power, reducing the risk of accidental disconnects that cause costly equipment downtime. The P032-E06 lets you replace a non-locking C20/C13 cable or upgrade an entire PDU application by pairing with an Eaton PDU or other PDU with P-Lock outlets.
- Recommended for powering computers, servers and other network devices
- P-Lock Lite C20 connector eliminates accidental cable disconnections in a crowded PDU
- 6 ft. length allows flexibility in mounting devices within a rack while avoiding cable clutter
- PDU-style cord replaces or upgrades non-locking power cable provided by manufacturer
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Outer Diameter | 0.37" |
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Jacket Material | Service Junior Thermoplastic (SJT) |
| Gauge | 14 |
| Number of Conductors | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Storage Temperature | 23°F (-5°C) |

















