Power Cable for Network Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
This computer power cable features 14 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. You can use it to connect a computer, server, monitor or printer with a C14 power inlet to an AC wall outlet, surge protector, UPS system or PDU with a NEMA 5-15R outlet. The three-foot (0.9-meter) length helps reduce cable clutter and minimize the risk of tripping.
Rotating Flat Plug Allows an Easier Connection in Tight Spaces
The NEMA 5-15P input rotates 360 degrees, allowing you to connect it at any angle and making it easy to plug into a crowded wall outlet or surge protector without blocking adjacent outlets. The right-angle plug runs parallel to the outlet, so it can connect in a confined or hard-to-reach location, such as behind furniture, that leaves little space for cable bend.
- Right-angle plug rotates 360° for easy connection in a confined location or crowded surge protector
- Recommended for powering larger servers, laser printers and other network devices
- 3 ft. length allows flexibility in placing devices while avoiding cable clutter
- Ideal replacement for a worn-out or missing NEMA 5-15P to C13 power cable
- Thick 14 AWG wire gauge manages high power levels required for larger equipment
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Outer Diameter | 0.30" |
| Cord Length | 3 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 3-pin Nema 5-15p Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Jacket Material | Service Junior Thermoplastic (SJT) |
| Gauge | 14 |
| Number of Conductors | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | 23°F (-5°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 14°F (-10°C) |

