Desktop Computer Power Cord Connects PCs, Printers, Monitors and Other Equipment
This computer power cable is designed for home/office desktop computer applications. You can use it to connect a computer, monitor, printer, scanner or other device with a C14 power inlet to an AC wall outlet, surge protector, UPS system or PDU with a NEMA 5-15R outlet. The six-foot (1.8-meter) length allows you flexibility in placing equipment away from the power outlet.
Rotating Flat Plug Allows an Easier Connection in Tight Spaces
The NEMA 5-15P input rotates 360 degrees, allowing you to connect it at any angle and making it easy to plug into a crowded wall outlet or surge protector without blocking adjacent outlets. The right-angle plug runs parallel to the outlet, so it can connect in a confined or hard-to-reach location, such as behind furniture, that leaves little space for cable bend.
- Right-angle plug rotates 360° for easy connection in a confined location or crowded surge protector
- Recommended for powering computers, printers and other home/office peripherals
- 6 ft. length allows you extra flexibility in placing devices in relationship to AC outlet
- Ideal replacement for a worn-out or missing NEMA 5-15P to C13 power cable
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Outer Diameter | 0.30" |
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 3-pin Nema 5-15p Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Jacket Material | Service Junior Thermoplastic (SJT) |
| Gauge | 18 |
| Number of Conductors | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | 23°F (-5°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 14°F (-10°C) |

