4-Port Unmanaged Gigabit Ethernet Switch Connects Your Devices to a LAN
This space-saving switch transmits both power and data over a Gigabit Ethernet network. Four auto-negotiating 10/100/1000 Mbps ports with Power over Ethernet (PoE) send data via Cat5e/6/6a cable only to the devices designated to receive it, which improves the efficiency and potential throughput of the network. Two GbE SFP slots uplink data to other switches via optical fiber. With a 10 Gbps switching capacity, store-and-forward architecture and an 8K MAC address table, the NGI-U04C2P4-4 ensures fast, reliable data transmission for industrial networks.
PoE+ Ports Deliver Power to Devices Without Access to AC Outlets
This switch features four PoE ports capable of powering compatible PoE appliances, such as cameras, sensors, clocks, digital signage and wireless access points, without the expense and effort of running separate power lines or installing the devices near an AC outlet. The NGI-U04C2P4-4 provides PoE+ compatibility up to 30W per port and a PoE budget of 120W with 48-57 VDC input to satisfy your demand for high-power network devices.
Protective Metal Housing Built to Last in Harsh Environments
The hardened NGI-U04C2P4-4 adds 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet capacity to production environments, telecommunication applications, security systems and building management systems that demand high bandwidth convergence, as well as other environments with space constraints and wide temperature ranges. The IP30 industrial-grade case withstands vibration, shock and free fall. It can also operate in extreme temperatures ranging from -10 to 60 degrees Celsius (14 to 140 degrees Fahrenheit).
Unmanaged Switch Requires Little Configuration
Instantly connect your network devices with little configuration. The NGI-U04C2P4-4 supports MAC address auto-learning and auto-aging for efficient routing, as well as automatic MDI/MDI-X crossover detection for plug-and-play functionality. It also supports IEEE 802.3af/at PoE, 802.3az Energy Efficient Ethernet and 802.1p QoS for optimized traffic handling and reduced energy consumption. A DIP switch supports an alarm relay output to which you can connect an alarm light or buzzer.
Works with the Most Popular Web Browsers
The NGI-U04C2P4-4 is browser-based and works independently from the connected computer's operating system. Because switch compatibility is based on common hardware standards, rather than system software dependencies, the NGI-U04C2P4-4 accommodates most platforms. Preferred web browsers include Google Chrome (on both Windows and macOS) and Microsoft Edge (Windows only).
Pre-Installed DIN Rail Clip Allows for Convenient Installation
The switch may be DIN mounted using the pre-installed rail clip, which mounts firmly to any standard 35 mm DIN rail. A 6-pin 48-57VDC terminal block supplies redundant power input to ensure continuous operation.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The NGI-U04C2P4-4 is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
- 4 auto-negotiable RJ45 and 2 SFP uplink ports connect industrial devices over a LAN
- PoE+ ports deliver up to 30W each for IP cameras, wireless APs and IoT devices
- Industrial grade with IP30 housing supports temperatures ranging from -10° to 60°C
- Plug-and-play operation with no software and little configuration required before use
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 3-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| PoE Budget | 120 W |
| Input Voltage | 57 V DC |
| Power Source | DC |
| Power Consumption | 13 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Switching Capacity | 1.50 GB/s |
| Network Technology | 100Base-FX |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Uplink |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

