4-Port Smart Gigabit Ethernet Switch Connects Your Network Devices to a LAN
This Lite Managed switch transmits both power and data over a Gigabit Ethernet network. Four auto-negotiating 10/100/1000 Mbps ports with Power over Ethernet (PoE) send data via Cat5e/6/6a cable only to the devices designated to receive it, which improves the efficiency and potential throughput of the network. The NGI-S04C2P4-4 also features two GbE SFP slots for uplinking data to other switches via optical fiber. LEDs indicate power, alarm, PoE, link/activity and SFP status.
PoE+ Ports Deliver Power to Devices Without Access to AC Outlets
This smart switch features four PoE ports capable of powering compatible PoE appliances, such as VoIP phones, IP surveillance cameras, WAPs and IoT (Internet of Things) devices, without the expense and effort of running separate power lines or installing the devices near an AC outlet. The NGI-S04C2P4-4 provides PoE+ compatibility up to 30W per port and a PoE budget of 120W with 48-57 VDC input to satisfy your demand for high-power network devices.
Protective Metal Housing Built to Last in Harsh Environments
The hardened NGI-S04C2P4-4 adds 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet capacity to production environments, telecommunication applications, security systems and building management systems that demand high bandwidth convergence, as well as other environments with space constraints and wide temperature ranges. The IP30 industrial-grade case withstands vibration, shock and free fall. It can also operate in extreme temperatures ranging from -10 to 60 degrees Celsius (14 to 140 degrees Fahrenheit).
Manages and Monitors Devices via Innovative Management Platform
The Lite Managed switch's user-friendly platform helps you manage your network via web interface. Three distinctive features help you monitor connected devices, real-time traffic and link information. The Wizard is a set-up assistant that guides you step-by-step through initial management. The Topology Map with visual connectivity diagram displays network infrastructure and highlights link status. The Dashboard provides important performance and traffic-related information. A tri-color scheme - red (critical), yellow (alert), green (normal) - keeps you up to date on any network irregularities.
Intelligent Connection Technology Ensures Plug-and-Play Operability
The NGI-S04C2P4-4 supports MAC address auto-learning and auto-aging for efficient routing, as well as automatic MDI/MDI-X crossover detection for plug-and-play functionality. It also supports advanced Layer 2 features, including VLAN, QoS, IGMP snooping, storm control, security protocols and other device management features that fulfill the needs of high-performance managed industrial networks. IEEE 802.3x flow control permits smooth transmission of large files. The intuitive dashboard and GUI allow easy configuration in less than five minutes.
Works with the Most Popular Web Browsers
The NGI-S04C2P4-4 is browser-based and works independently from the connected computer's operating system. Because switch compatibility is based on common hardware standards, rather than system software dependencies, the NGI-S04C2P4-4 accommodates most platforms. Preferred web browsers include Google Chrome (on both Windows and macOS) and Microsoft Edge (Windows only).
- 4 auto-negotiable RJ45 and 2 SFP uplink ports connect industrial devices over a LAN
- PoE+ ports deliver up to 30W each for IP cameras, wireless APs and IoT devices
- Industrial grade with IP30 housing supports temperatures ranging from -10° to 60°C
- Intuitive dashboard and GUI allow easy configuration in less than 5 minutes
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 3-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| PoE Budget | 120 W |
| Input Voltage | 57 V DC |
| Power Source | DC |
| Power Consumption | 10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Switching Capacity | 1.50 GB/s |
| Network Technology | 100Base-FX |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Uplink |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

