Customizes Your Network Extension over Fiber Optic Cable
This network mode converter works with a variety of SFP and SFP+ transceivers to convert a multimode fiber signal to a singlemode fiber optic signal and extend it to a second network device. The mode conversion allows your network connection to reach hubs, switches and other devices located up to 80 kilometers (50 miles) away. The N786-MDC-SFPSFP is ideal for network engineers migrating toward higher-density data centers.
LEDs Indicate Installation Performance and Diagnostic Functions
Easy-to-read LEDs on the side of the mode converter indicate essential status information, including network speed and connection, signal diagnostics and unit power. LEDs indicate when a fiber cable has been severed or another cause of disruption in service has occurred. DIP switches on the unit allow changing from 1.25-8.5 Gbps speeds to 10.3 Gbps speeds based on your installation needs.
Protective Metal Housing Built to Withstand a Variety of Hazards
The rugged metallic case is designed to operate in temperatures ranging from -20 to 60 degrees Celsius (-4 to 140 degrees Fahrenheit).
Flexible to Fit Your Network Needs
Not only does the N786-MDC-SFPSFP support SFP and SFP+ transceivers, as well as DDM functionality, it also supports IEEE 802.3ab 1000Base-Tx and IEEE 802.3z 1000Base-Fx protocols. You can easily hot-swap transceivers and cabling, so no system shutdown is necessary during routine maintenance.
- Customizable converter extends up to 10 Gbps of data via open SFP+ port up to 80 km
- Quick installation supports hot-swapping of connected transceivers and network cables
- Durable housing withstands operating temperature range of -20° to 60°C
- LEDs indicate fiber connection and various statuses, including data transfer speed
- 2-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 12 V |
| Input Current | 350 mA |
| Power Source | AC Adapter |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | T�V Rheinland Green Product |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | N786-MDC-SFPSFP Fiber Optic Mode Converter |



















