Mini Wireless HDMI Extender Kit for 4K Presentations in Classrooms and Retail Displays
This complete wireless transmitter and receiver system is recommended for video presentations, education, retail pop-ups, and event setups where reliable wireless transmission is critical. Optimized for static and video presentations, the B127-1A1-WH4HH extends 4K video and audio from an HDMI source device to an HDMI display up to 65 feet (20 meters) away. The compact pigtail designs fit easily into a travel bag or AV equipment kit.Note:Requires direct line of sight between transmitter and receiver for optimal performance.
Wireless Transmission Saves You Money on Cable and Installation Costs
The B127-1A1-WH4HH eliminates more than just hassles. You'll save on the costs of cabling infrastructure and the labor to install it in areas where running HDMI cabling through walls is costly or not possible. Cable clutter is reduced, and you will enjoy more flexibility in placement of the source and display with no cables to relocate when you want to reconfigure the room.
Supports SSID Channel Switching
Unlike many wireless HDMI kits, the B127B-1A1-WH4HH supports SSID channel switching to reduce interference from other wireless sources for stable performance in crowded wireless environments. The transmitter and receiver communicate over a 5.18-5.24 GHz wireless frequency.
Transmits Crystal-Clear 4K Video for Ultra High-Definition Presentations
The B127-1A1-WH4HH ensures Ultra HD performance in a one-to-one application, where there is less obstruction to occur. It supports 4K video resolutions (3840 x 2160) at 30 Hz. LEDs indicate when the transmitter and receiver units are receiving power, building a wireless connection between the units and transmitting data. The kit supports HDCP 1.4 compliance for streaming protected content and a low latency of 80~170 ms that is ideal for presentations, signage and video playback.
Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use
The wireless transmitter and receiver set works right out of the box with no software or Wi-Fi required. Connect the receiver to the display's HDMI port and the transmitter to the source's HDMI port. Included USB-A power cables allow the units to be directly powered from an available USB port on a laptop or display or a 5V 1A USB power adapter (sold separately).
- Displays HDMI audio/video up to 65 ft. away with no costly cable infrastructure
- Supports UHD resolutions up to 4K @ 30 Hz for heightened video quality
- Allows you the freedom of positioning devices without constraint of cable placement
- Low-profile design convenient for travel to lectures, trade shows and meetings for work
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 2.08 oz |
| Receiver Width | 1.60" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Receiver Height | 0.60" |
| Receiver Depth | 9" |
| Transmitter Depth | 9" |
| Transmitter Height | 0.60" |
| Transmitter Width | 1.60" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 65.62 ft |
| Supported Video Modes | 720p |
| Manufacturer | Eaton Corporation |













