- Offers a convenient method of power distribution in workbench, wallmount or floor mount applications
- Corded, multi-outlet strip reduces cable clutter and enables the connection of multiple electrical devices to a single AC wall socket
- Unfiltered electrical pass-through makes the 602 ideal for distributing alternate waveform UPS or generator power
- Keyhole mounting tabs support permanent installation on a wide variety of surfaces
- NEMA 5-15P plug/connector type for maximum usability with added reliability
- 5 x NEMA 5-15R offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 6 ft cord length for efficient and convenient connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 5 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles Spacing | 1.18" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Keyhole-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Waber 5 Outlets Power Strip |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.