Provides extended runtime for compatible UPS systems in education, healthcare, military, government and other IT applications in small or mid-size networks.
Features | Backup Battery Module Gives Your Compatible UPS System Extended Runtime
The valve-regulated lead-acid (VRLA) BP48RT offers extended battery runtime when used in conjunction with SU1500RTXLCD2U, SU1500RTXLCDN, SUINT1000LCD2U and SUINT1500LCD2U SmartOnline® UPS systems. It can also be daisy-chained for a maximum of four matching battery packs to deliver even longer extended-run operation. Heavy-gauge cabling with high-current DC connectors is included for safe, simple installation.
Versatile Installation Options
You can mount the BP48RT in 2U of space in an EIA-standard 19-inch rack using the included 4-post rail kit or an optional 2-post rail kit (RK2PC, sold separately). You can also adapt it for tower installation using the UPS system's support stands.
- Connects to select expandable SmartOnline UPS systems to add critical runtime
- Includes heavy-gauge battery cabling with high-current 48V DC connectors
- Daisy-chain connector supports additional battery packs for even longer runtime
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | User Replaceable |
| Output Voltage | 48 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |











