USB Type-C to USB Type-A Adapter Connects an Existing USB Device to Your USB-C Laptop
This six-inch USB-C 3.1 to USB-A cable allows you to connect USB devices to your smartphone, tablet, laptop, MacBook, Chromebook or Ultrabook's USB-C or Thunderbolt 3 port. USB wall chargers, hard drives, memory sticks, printers and other peripherals with USB-A ports will be able to communicate with your computer or other USB-C mobile device.
PD Charging Cable Charges Devices and Transfers Data at Fast USB 3.1 Gen 1 Speeds
The USB-C to USB-A cable supports USB 3.1 Gen 1 data transfer rates up to 5 Gbps, which is 10 times faster than USB 2.0. The Power Delivery cable also provides power output up to 3 amps (60 watts), which is more than sufficient for charging, syncing and powering compatible devices. The cable is backward compatible with previous USB generations, allowing you to use it with older USB 3.0, USB 2.0 or USB 1.1 equipment.
Reversible USB-C Connector Attaches in Either Direction
Unlike traditional USB cables that connect in only one direction, the reversible USB-C male connector plugs into a USB-C or Thunderbolt 3 port in either direction for a fumble-free connection every time.
USB-IF Certification Ensures Rigorous Testing and Top-of-the-Line Performance
This USB Type-C to USB Type-A cable meets the high standards of USB-IF (USB Implementers Forum, Inc.), a non-profit organization consisting of companies that developed the USB specification. Receiving USB-IF certification means the U428-C6N-F meets the industry's highest environmental, mechanical and electrical standards. It operates with your USB peripherals, adapters and cables with top efficiency and safety.
- Enables quick and reliable data transfer, ensuring smooth connectivity and efficient performance for everyday file sharing and device synchronization
- Provides USB connector for secure and versatile connectivity, ensuring smooth integration across supported devices
- Nickel connector plating delivers a refined finish while ensuring smooth performance and reliable connectivity across supported devices
- Reversible feature enhances usability and operational efficiency, providing reliable performance and simplifying everyday connectivity tasks
- Features USB 3.1 Type C - Male connector, permitting you to establish a connection with a hard drive while maintaining consistent functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.64 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 Type C - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 30/24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |











