Ideal for IT Pros Who Need a Connection Between Computer and Cisco Console Device
This rollover cable is designed for consumers or IT professionals who want a reliable connection between their computer or laptop's USB-A port and a Cisco modem, router, firewall, switch or other serial-based Cisco device with a console port. The cable works with both older and new Cisco models, supporting data transfer rates up to 250 Kbps.
Top-Quality Construction for Top-of-the-Line Performance
No extra software or external power is required to use this six-foot cable. Premium double shielding eliminates crosstalk and reduce EMI/RFI line noise that can disturb your electronics and inflict hardware damage or data loss. The U009-006-RJ45-X works with Windows, Mac and Linux operating systems.
- Compatible with Windows, Mac and Linux
- 3-year limited warranty
- Double-shielded construction cuts crosstalk and EMI/RFI line noise
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- 6 ft. cable supports data transfer speeds up to 250 Kbps
- Great for programming, resetting or rebooting a Cisco switch, firewall, router or modem
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.68 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 250 kbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | RJ-45/USB |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | USB 1.1 Type A - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |











