16-Foot Extension Cable Connects Computers, Printers, Modems and Other USB Equipment
This USB 3.0 SuperSpeed Type-A Extension Cable (M/F) attaches to your current USB 3.0 cable to extend it by 16 feet. It connects your computer, laptop or other compatible USB 3.0 device, such as a Chromebook or Surface Pro tablet, to a USB-A keyboard, printer, portable hard drive, patch panel or other peripheral. The 16-foot length allows you great flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
Transfers Data at SuperSpeed Transfer Rates up to 5 Gbps
The U324-016 supports USB 3.0 speeds up to 5 Gbps-10 times the speed of USB 2.0-and better power efficiency with no device polling and lower active and idle power requirements. The cable's bi-directional data interface allows data to flow both directions simultaneously, increasing theoretical bandwidth by 10 times. Sync-N-Go technology allows the cable to quickly detect and sync the connected devices. The cable is backward compatible with previous USB generations, allowing you to use it with legacy devices.
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty (coverage details)
- Ideal replacement for worn-out or missing 16 ft. extension cord
- 16 ft. length allows great flexibility in placing devices in relationship to AC outlet
- Bi-directional data interface allows data to flow both directions simultaneously
- Supports USB 3.0 SuperSpeed data transfer rates up to 5 Gbps-10x faster than USB 2.0
- Recommended for connecting computers, hard drives and other USB-A devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.94 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 16 ft |
| Cable Type | USB |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Female |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 28/28/24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



