6' USB (2-in-1) KVM cable kit is designed to connect a USB computer or a console converter to Tripp Lite's NetDirector KVM switches (Model No. B020-008, B020-016 and B022-016), and Slim KVM's B022-002-KT-R and B022-004-R. This premium 2-in-1 cable provides superior performance and cable management. Kit includes a USB keyboard/mouse cable and a monitor cable bonded into a single unit. Low-profile cable is incredibly flexible, making cable management easy. All cables are manufactured from superior molded cable with integral strain relief and foil shielding for maximum EMI/RFI protection.
- Computer side of the cable kit consists of a HD15 Male cable and a USB A Male cable
- Molded, color-coded connectors
- KVM Switch side of the cable kit consists of a HD15 Male cable
- Makes management and organization of cables much easier
- Connects a USB Computer to Tripp Lite's B020- and B022-Series KVM Switches)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.20 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |

