Tripp Lite's 19-ft. USB (2-in-1) KVM cable kit is designed to connect a USB computer to Tripp Lite's NetDirector KVM switches (B020- and B022-Series KVM Switches). The KVM Switch side of the cable kit consists of a HD15 Male cable. The computer side of the cable kit consists of a HD15 Male cable and a USB A Male cable. This low profile cable is incredibly flexible, making cable management a breeze. All cables are manufactured from superior molded cable with integral strain relief and foil shielding for maximum EMI/RFI protection. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- Molded, color-coded connectors
- Computer side of the cable kit consists of a HD15 Male cable and a USB A Male cable
- Makes management and organization of cables much easier
- KVM Switch side of the cable kit consists of a HD15 Male cable
- Connects a USB Computer to Tripp Lite's B020- and B022-Series KVM Switches
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 19 ft |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

