Tripp Lite's line-interactive SMART5000RT3U UPS System protects server, networking or telecommunications equipment from blackouts, voltage fluctuations and surges in a compact tower/rackmount housing. Large capacity 5000VA/4000W power module converts raw 208V AC input to fully regulated dual output 208/120 voltage for simultaneous protection of both high- and low-voltage equipment loads. True sine wave output at all times offers guaranteed compatibility with all equipment types. Includes 14 outlets, 8 of which can be individually reset via software interface to selectively reboot remote equipment or shed less critical loads to extend battery runtime for more critical equipment. Includes slot for internal SNMP/web card, plus two DB9 and two USB enhanced monitoring ports for unattended shutdown, remote control and monitoring of UPS system and power data. 2 Year Warranty standard. 3 Year Warranty with product registration.
- NEMA L6-30P input; 10 5-15R, 2 5-15/20R, 1 L6-30R & 1 L14-30R outlets
- Expandable runtime; 8 single-outlet switched output load banks
- USB, Serial, EPO & optional SNMP/Web card monitoring options
- 208 & 120V output during brownouts to 151V and overvoltages to 260V
- 5kVA / 5000VA / 4000W line interactive 6U rack/tower UPS; Sine wave output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L6-30R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Battery Life | 6 Year |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 4000 W |
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 16 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 38 Minute |
| Transfer Time | 4 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 6U |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | Low Battery |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |