UPS offers standby protection for PCs and peripherals to prevent data loss and system downtime by providing battery-supported AC output during brownouts and blackouts. 12 widely spaced output receptacles in a compact, mountable housing accommodate large transformer plugs without blocking outlets. Six outlets provide full battery support and surge suppression. Six additional surge suppression-only outlets are ideal for accessories not requiring battery support. Single-line telephone suppression jacks protect directly connected modems, fax machines, cordless phones or other peripherals sharing a standard dialup or DSL phone line connection. USB communications interface with PowerAlert monitoring software (via web download) and cabling allows a safe, unattended system shutdown. Audible alarm and front panel LEDs offer status information regarding line and battery power operation. 900VA/480W power handling ability supports entry-level PCs for up to 45 minutes during power failures.
- ENERGY STAR-certified to save electricity, lower costs, and protect the environment
- Home-friendly alarm remains silent in backup mode, sounding only when imperative
- 12 NEMA 5-15R outlets power and protect PC, home theater or digital signage equipment
- Keeps AC power running during blackouts to allow time for file saves and safe shutdown
- Protects equipment against blackouts, brownouts, overvoltages, surges and line noise
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Replaceable Battery | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Overload Protection | Yes |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Number of Surge-only Outlets | 3 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 480 W |
| Load Capacity (VA) | 900 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Power Factor | 0.53 |
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7.80 Minute |
| Transfer Time | 6 ms |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 316 J |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Low Battery |
| Protection Type | Brownout |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 2.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |











