Tripp Lites P032-002-2C13, 2ft Universal AC Power Cord Splitter, allows you to connect two devices with C14 connections, such as servers, to one power outlet. Cuts down on cabling, as well as frees up space on UPS's, Surge Protectors, PDU's etc. Heavy gauge 14AWG (2.08mm�²) wire handles 15Amps, and 100-250 Voltage range. Tripp Lite Lifetime Warranty.
- Plug type - C20 to 2 x C13
- 14AWG (2.08mm²), SJTW, 15A, 100-250V
- Connect two devices to one power outlet
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 220 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 2 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 2 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









