This Tripp Lite cable extends a CGA/EGA monitor cable or serial mouse cable by an additional 6 feet. Foil-shielding construction provides maximum EMI/RFI protection. The DB9 female and DB9 male connectors are molded with built-in strain relief to ensure that the cable last a long time. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- Superior molded cables with foil-shielding for maximum EMI/RFI protection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













