Tripp Lite's PS/2 Server Interface Unit connects a server with PS/2 keyboard/mouse ports to a B064-Series NetDirector KVM switch using Cat5e/6 cabling. Use of Cat5e/6 cables frees up space in server cabinets that would otherwise be filled by traditional, bulkier KVM cable kits. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases.
- Compact and lightweight design
- Allows a maximum distance of 164 ft. (50 m.) from KVM to Server via Cat5 cable
- Easy to install; no software needed
- Needed to connect a PS/2 Server to a B064-Series NetDirector KVM switch via Cat5e/6 cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.70" |
| Shipping Width | 5.10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Female |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Female |
| Connector Type on Second End | Mini-DIN (PS/2) - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

