6' PS/2 (3-in-1) KVM cable kit is designed to connect a PS/2 computer or a console converter to Tripp Lite's NetDirector KVM switches (all B020 and B022 Series KVM Switches). This premium 3-in-1 cable provides superior performance and cable management. It consists of two PS/2 keyboard/mouse cables and a monitor cable bonded into a single unit. This low profile cable is incredibly flexible making cable management a breeze. All cables are manufactured from superior molded cable with integral strain relief and foil shielding for maximum EMI/RFI protection.
- Molded, color-coded connectors
- Computer side of the cable kit consists of a HD15 Male cable, a PS/2 (MiniDIN6) Male Mouse cable and a PS/2 (MiniDIN6) Male Keyboard cable
- Makes management and organization of cables much easier
- KVM Switch side of the cable kit consists of a HD15 Male cable
- Connects a PS/2 Computer to Tripp Lite's NetDirector KVM Switches (B020- and B022-Series KVM Switches)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |

