Tripp Lite's TLP808TELTAA surge suppressor is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases. It has 8 outlets, an 8-ft. cord with a space-saving right-angle plug, and diagnostic LEDs. The unit has a surge suppression rating of 2160 joules to handle the strongest surges. Built-in RJ11 jacks prevent surges from damaging your modem/fax/phone equipment. ,150,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA, Puerto Rico & Canada only).
- Modem/fax surge protection
- $150,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
- 8 outlets / 8-ft. cord
- 2160 joule rating
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 3 x RJ-11 |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Power Rating | 1800 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















