Surge protector offers complete surge suppression for laptops, electronic notepads, personal organizers and more. 540 joules of AC surge suppression shields your equipment from the strongest surges and line noise. Two, one-amp USB charging ports are perfect for charging cell phones, MP3 players and more. Portable housing with an 18" concealable cord allows ease of mobility and travel in briefcases. Diagnostic LED confirms the outlet surge suppression status.
- $25,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
- Concealable 18-inch Power Cord
- 2 USB Charging Ports - 2.1 amp total (5 VDC) for fast charging of cell phones, MP3 players, smartphones, tablets and more
- 1050 Joule rating
- 3 AC power outlets
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 2 x USB |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1050 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 3-Outlet 2 USB Surge Protector |
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















