Tripp Lite's PS712B power strip offers reliable, convenient and cost-effective power distribution for applainces, power tools, lighting and other electrical equipment. PS712B offers 7 total outlets, 12 foot cord. Attractive black housing with keyhole mounting slots and 1 designated transformer plug outlet. Multi-outlet strip reduces cable clutter and enables the connection of multiple electrical devices to a single AC wall socket.
- 15 amp circut breaker
- Keyhold mounting slots
- Illuminated on/off switch
- 7 outlets
- 12 ft power cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Rating | 1800 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 12 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



