Tripp Lite Power Extension Cord - L6-30P to L6-30R. Constructed with 3 x 10AWG copper conductors, fully molded ends and 250V/30A rating. Tripp Lite Lifetime Warranty.
- RoHS Compliant
- 10AWG x 3C, 30A, 250V
- 8ft L6-30P to L6-30R Power Extension Cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 30 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| First End Connector Type | NEMA L6-30P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA L6-30P |
| Second End Connector Type | NEMA L6-30R |
| Second End Connector Detail | 1 x NEMA L6-30R |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







