Clean up your racks and cabinets with Tripp Lite's P036-002-6 6-pack of 2 ft., C19 to C20 heavy duty power cords. Constructed of 12AWG wire, these cables are 20-Amp rated, 250V - ideal for use with Blade Server Chassis.
- RoHS Approved
- C19 to C20 Power Cord, 2 ft., 6-Pack
- 12AWG x 3C, 20 Amp Rated
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 2 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Gauge | 12 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 6-Pack of 2-ft. 12AWG Heavy Duty Power Cords (IEC-320-C19 to IEC-320-C20) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









