20A C20-to-C19 Power Cable for Network Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
This heavy-duty extension cord features 12 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. This cord can be used to connect a server, router, network switch or blade server enclosure to a UPS system or PDU. It can also replace or upgrade the standard power cord provided by the device's manufacturer. The 15-foot (4.6-meter) length allows you great flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
- Recommended for powering servers, routers and other high-output network devices
- 15 ft. length allows great flexibility in placing devices in relationship to AC outlet
- C20 to C19 cord replaces or upgrades standard power cord provided by manufacturer
- Thick 14 AWG wire gauge supports high power levels required for larger equipment
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 15 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C19 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C20 Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |





