Tripp Lite's 5-15P -to- C15 power cords allow connection from high voltage network hardware utilizing C15 type connectors electrical outlets with 5-15R type inputs. Heavy-duty 14AWG wire supports voltages up to 125V. Molded ends ensure a lifetime of use.
- 125V, 15A, 14AWG, SJT
- UL Listed
- 8-ft. heavy-duty power cord, 5-15P-to-C15
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C15 |
| Second End Connector Detail | IEC 60320 C15 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 5-15P - to - C15 , 8-ft. Heavy Duty 14AWG Power Cord |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







