Detachable Power Cord Supports Universal Input PDU
This detachable 5kVA power cord is designed for North American 208V single-phase use. Its 8-pin universal connector mates with the EVMAGU23X-3 G3 universal input PDU (UPDU) to meet your diverse rack-power needs. The 10-foot (3.05-meter) length allows you convenient flexibility in placing the UPDU with respect to the AC outlet.
Locking Connector Helps Prevent Accidental Disconnection and Expensive Downtime
Having a cable come loose accidentally can mean the loss of power and costly downtime. The L6-30P connector helps you avoid such danger, protecting critical equipment by maintaining a secure link without failure.
- Delivers 5kVA single-phase power to Eaton's EVMAGU23X3 G3 UPDU
- 10 ft. length allows flexibility in placing PDU in relationship to AC outlet
- Locking L6-30P input maintains secure link to avoid loss of power and costly downtime
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 30 A |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10.01 ft |
| First End Connector Type | NEMA L6-30P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin Nema l6-30p Male |
| Second End Connector Type | 8-pin Souriau UTG |
| Second End Connector Detail | 1 x 8-Pin souriau utg Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |