20A C20-to-C21 Power Cable for Network Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
This heavy-duty cord features 12 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. This cord can be used to connect a blade server, large router or network switch with a C22 inlet, usually found on high-powered, high-temperature (maximum pin 155°C/311°F) equipment, to a PDU or UPS system. It's an ideal choice for upgrading or replacing the standard power cord provided by the device's manufacturer. The 10-foot (3-meter) length allows you great flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
- Recommended for powering switches, routers and other high-powered network devices
- 10 ft. (3.05 m) length allows great flexibility in placing devices in relationship to AC outlet
- C20 to C21 cord replaces or upgrades standard power cord provided by manufacturer
- Thick 12 AWG wire manages high power levels required for larger equipment
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| First End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C20 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C21 |
| Second End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C21 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |













