Tripp Lite Heavy-Duty C19 to L6-30P 12-ft. Power Cord. Constructed with 3 x 12 AWG copper conductors, fully molded ends, 100-250V/20A rating.
- RoHS Compliant
- C19 to L6-30P Power Cable, 12-ft.
- 12 AWG x 3C
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 12 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Type | NEMA L6-30P |
| Gauge | 12 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







