Heavy-Duty Extension Cable Connects Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
This heavy-duty extension cord features 12 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. This C19 to 5-20P cord can be used to connect a high-output device to a wall outlet or a PDU or UPS with 5-20R outlets. It is also a recommended replacement or upgrade of a standard power cord provided by the device's manufacturer. The six-foot (1.8-meter) length allows you flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
- 6 ft. length allows flexibility in placing devices in relationship to AC outlet
- Heavy-duty cable replaces or upgrades standard power cord provided by manufacturer
- Thick 12 AWG wire gauge manages high power levels required for larger equipment
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C19 Female |
| Second End Connector Type | NEMA 5-20P |
| Second End Connector Detail | 3-Pin NEMA 5-20P Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |









