Tripp Lite's P046-06N six inch plug adapter has a locking 120V 20A (NEMA L5-20P) input plug, and a straight-blade 120V 20A (NEMA 5-20R) output receptacle.
- UL Listed
- L5-20P to 5-20R Converter
- 12AWG, 125V, 20A
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6" |
| First End Connector Type | NEMA L5-20P |
| Second End Connector Type | NEMA 5-20R |
| Second End Connector Detail | 1 x NEMA 5-20R |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



