Harness your vehicle's battery to efficiently power office equipment on the road. Continuously supplies up to 150 watts of 120V AC power to a single AC outlet from any 12V battery or automotive DC source. Convenient cigarette lighter DC input jack with 3-ft. cable provides 1-step installation. Portable and compact, the inverter's design is among the most rugged available thanks to its lightweight metal casing.
- Convenient cigarette lighter plug
- 300 watts peak output (instantaneous)
- 150 watts continuous output
- 12V DC input; 120V AC output; 1 outlet
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 1 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | Cigarette Lighter Adapter |
| Input Voltage Range | 10 V DC - 15 V DC |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Continuous Power Load | 150 W |
| Peak Power Load | 300 W |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | PowerVerter 150-Watt Ultra-Compact Inverter |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













