Tripp Lite 3 phase Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of current levels in amps via set of 3 built-in digital meters. Enables visual monitoring of PDU current levels to preserve proper loading balance and prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
- TAA Compliant
- Toolless button-mount installation; cord retention brackets included
- 48 outlets total; 36 C13 (208V), 6 C19 (208V) & 6 NEMA 5-15/20R (120V)
- Reports input current per-phase via built in current meters
- NEMA L21-20P (3P+N+E) 208V 3 phase input; 6 ft. / 1.8m line cord
- Metered 5.7kW 3 Phase 208/120V PDU; 70 in. / 178cm 0U vertical rackmount
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 5700 W |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-20P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

